20 September 2021
  • 20 September 2021

Naționala României, locul 2 în turneul Golden League de la Cluj-Napoca

By on 1 June 2021 0 1695 Views

Naționala feminină de volei a României a încheiat pe locul secund primul turneu al Grupei A din actuala ediție a Golden League.

În turneul organizat în weekend la Cluj-Napoca, România a obținut două victorii (3-2 cu Franța și 3-0 cu Azerbaidjan) și a pierdut un meci, 2-3 cu Spania, formația care a și terminat pe prima poziție a clasamentului intermediar.

La finalul acestei săptămâni, de vineri până duminică, va avea loc, în localitatea franceză Harnes, al doilea turneu din această grupă. România va juca, în ordine, cu Franța, Spania și Azerbaidjan. Prima clasată se va califica la turneul Final Four care va fi organizat la Ruse (Bulgaria), în perioada 19-20 iunie.

Rezultatele turneului de la Cluj-Napoca

România – Franța 3-2 (17-25, 23-25, 26-24, 26-24, 15-11)

Spania – Azerbaidjan 3-0 (25-22, 25-22, 25-12)

Azerbaidjan – România 0-3 (22-25, 22-25, 12-25)

Spania – Franța 3-1 (25-18, 22-25, 25-18, 25-23)

România – Spania 2-3 (25-13, 14-25, 25-21, 16-25, 9-15)

Franța – Azerbaidjan 3-1 (25-21, 19-25, 25-13, 25-20)

Clasament

1. Spania       3v    8p (9:3)

2. România   2v    6p   (8:5)

3. Franța        1v    4p   (6:7)

4. Azerbaidjan      0v    0p   (1:9)

În Golden League, primul criteriu de departajare îl reprezintă numărul de victorii, apoi numărul de puncte.

Lotul naționalei României la turneul de la Cluj-Napoca

Centri

Diana Ariton (CS Medgidia)

Petruța Orlandea (CS Medgidia)

Denisa Ionescu (FC Argeș Volei Pitești)

Francesca Alupei (CSM Volei Alba Blaj)

Coordonatori

Ramona Postea (Rapid)

Marina Cojocaru (CS Medgidia)

Extreme

Rodica Buterez (CSM Târgoviște)

Adriana Matei (CS Medgidia)

Sorina Miclăuș (CSU Belor Galați)

Adelina Budăi-Ungureanu (Cuneo Granda Volley)

Libero

Mihaela Albu (CS Medgidia)

Alexandra Ciucu (Știința Bacău)

Universal

Alexia Căruțașu (Yeșilyurt Istanbul)

Iuna Zadorojnai (Rapid)

Colectivul tehnic

Antrenor principal: Luciano Pedulla

Antrenor secund: Marius Măcicășan

Antrenor secund: Ciprian Dârnescu

Preparator fizic: Rareș Stoica

Kinetoterapeut: Victor Baciu

Statistician: Vlad Păușescu

Team Manager: Luminița Trombițaș

Manager General: Vladimir Bacșiș