3 December 2023
  • 3 December 2023
  • Home
  • Noutati
  • CSM Târgoviște și CSM Volei Alba Blaj, învinse acasă în Liga Campionilor, dar după meciuri foarte disputate

CSM Târgoviște și CSM Volei Alba Blaj, învinse acasă în Liga Campionilor, dar după meciuri foarte disputate

By on 22 December 2022 0 537 Views

CSM Târgoviște și CSM Volei Alba Blaj au fost învinse pe teren propriu în etapa a doua a Ligii Campionilor la volei feminin.

Aflată la primul meci din istorie pe propriul teren în Liga Campionilor, CSM Târgoviște a avut o revenire fantastică, reușind să egaleze după ce a fost condusă cu 2-0 la seturi de formația poloneză Grupa Azoty Chemik Police. Actul decisiv a fost dramatic, echipa noastră ratând două mingi de meci înainte ca adversarele să se impună cu 18-16 și să câștige partida. Scor final, CSM Târgoviște – Grupa Azoty Chemik Police 2-3 (17-25, 19-25, 26-24, 26-24, 16-18), după două ore și 16 minute de joc. Cea mai bună marcatoare a echipei noastre a fost Adriana Matei, cu 16 puncte. Cea mai bună marcatoare a meciului a fost Jovana Brakocevic Canzian, fosta jucătoare a formației CSM București din sezonul 2017/ 2018 reușind 29 de puncte.

Au jucat pentru CSM Târgoviște: Ad. Matei (16), Todorova (15), Mirosavljevic (12), Zadorojnai (12), D. Ionescu (7), Calotă (2), Buterez (1), Robitaille (-), Bjelica (-), Orlandea (-), Bozicevic (libero), Ciucu (libero). Nu a jucat: Lamprousi. Antrenor: Giovanni Caprara.

După două etape din Grupa E, CSM Târgoviște a acumulat un punct, ocupând locul 3 în clasament. În următoarea etapă, la 11 ianuarie, vicecampioana României va juca în deplasare, cu Mariţa Plovdiv, din Bulgaria.

CSM Târgoviște, înaintea primului meci disputat pe propriul teren în Liga Campionilor la volei (FOTO: Facebook/ CSM Târgoviște)

CSM Volei Alba Blaj, învinsă de Vero Volley Milano

La Târgu Mureș, CSM Volei Alba Blaj a fost învinsă cu scorul de 3-1 (20-25, 25-16, 25-21, 25-21) de formaţia italiană Vero Volley Milano. Partida a contat pentru etapa a doua a Grupei B a Ligii Campionilor și a durat o oră și 42 de minute. Autoare a 24 de puncte, Viktoria Russu a fost cea mai bună marcatoare a partidei.

Au jucat pentru Volei Alba Blaj: Russu (24), Milenkovic (16), Dimitrova (9), Kocic (8), R. Ioan (3), Axinte (1), Kossanyiova (-), Faleș (-), Miclăuș (-),Cojocaru (libero), Ispas (libero). Nu au jucat: Cirkovic, Markovic. Antrenor: Stevan Ljubicic.

În clasamentul grupei B, CSM Volei Alba Blaj ocupă locul 4, cu un punct. Următorul meci al campioanei României va fi la 10 ianuarie, la Kutna Hora (Cehia), contra formației ucrainene SC Prometei Dnipro.

Volei Alba Blaj înaintea startului partidei din etapa a doua a Ligii Campionilor (FOTO: CEV)