1 April 2023
  • 1 April 2023
  • Home
  • Noutati
  • CSM Volei Alba Blaj, calificare spectaculoasă în semifinalele Cupei CEV (f)

CSM Volei Alba Blaj, calificare spectaculoasă în semifinalele Cupei CEV (f)

By on 1 March 2023 0 344 Views

CSM Volei Alba Blaj a reușit să se califice pentru a cincea oară în istoria clubului în semifinalele unei cupe europene. Echipa noastră a ajuns în penultimul act al Cupei CEV.

Învingătoare cu 3-1 în prima manșă a sferturilor de finală ale Cupei CEV, pe teren propriu în compania polonezelor de la Budowlani Lodz, campioana României avea nevoie de câștigarea a două seturi în deplasare pentru a fi matematic calificată în finală. A reușit acest lucru după primele trei acte, însă tot a luptat până la final pentru a câștiga partida. Și a făcut-o cu scorul de 3-2 (21-25, 25-23, 25-22, 21-25, 15-10)

Autoare a 24 de puncte, Viktoriia Russu a fost cea mai bună marcatoare a echipei noastre.

Au jucat pentru Volei Alba Blaj: Russu (25), Dimitrova (22), Milenkovic (14), Kocic (8), Ioan (5), Kossanyiova (3), Mirkovic (3), Axinte (1), Cojocaru (libero), Ispas (libero). Nu au jucat: Faleș, Hord, Cirkovic, Boskovic. Antrenor: Stevan Ljubicic.

În semifinale am putea avea o confruntare românească, pentru că următoarea adversară ar putea fi CSM Târgoviște. Aceasta va disputa returul sferturilor joi seara, de la ora 19.30, în deplasare, cu Olympiakos Pireu.