6 October 2022
  • 6 October 2022
  • Home
  • Noutati
  • Naționala feminină joacă duminică seară în Croația, în etapa a treia a preliminariilor Campionatului European

Naționala feminină joacă duminică seară în Croația, în etapa a treia a preliminariilor Campionatului European

By on 28 August 2022 0 343 Views

Naționala feminină de volei a României dispută duminică seară partida din etapa a treia a grupei A din preliminariile Campionatului European din 2023.

Partida se va disputa pe terenul contracandidatei la primul loc, naționala Croației, la Osijek, cu începere de la ora 20.00. Ambele formații sunt neînvinse după primele două runde, după victorii în fața echipelor din Israel și Insulele Feroe. Numai că setul pierdut de croate în Israel a făcut ca formația noastră să fie liderul clasamentului. Partida va putea fi urmărită pe EuroVolley.tv.â

Fotografii de la antrenamentul oficial al naționalei noastre, de sâmbătă seară, puteți vedea pe pagina de Facebook a FRV, AICI.

Calificări Campionatul European 2023 (f): Programul meciurilor din Grupa A

Sâmbătă, 20 august

ROMÂNIA – Israel 3-0 (25-16, 25-13, 25-10)

Duminică, 21 august

Croația – Insulele Feroe 3-0 (25-8, 25-10, 25-15)

Miercuri, 24 august

Insulele Feroe – ROMÂNIA 0-3 (18-25, 10-25, 11-25)

Israel – Croația 1-3 (28-26, 20-25, 29-31, 16-25)

Sâmbătă, 27 august

Israel – Insulele Feroe 3-0 (25-12, 25-15, 25-16)

Duminică, 28 august

20.00 Croația – ROMÂNIA

Sâmbătă, 3 septembrie

17.00 ROMÂNIA – Croația – în direct la TVR 3

Duminică, 4 septembrie

19.00 Insulele Feroe – Israel

Miercuri, 7 septembrie

17.00 ROMÂNIA – Insulele Feroe – în direct la TVR 3

20.00 Croația – Israel

Duminică, 11 septembrie

19.00 Insulele Feroe – Croația

19.30 Israel – ROMÂNIA

Lotul naționalei României pentru preliminariile EuroVolley 2023 (f)

Coordonatoare

Marisa Radu

Diana Calotă

Ramona Postea

Extreme

Adelina Ungureanu

Rodica Buterez

Adriana Matei

Georgiana Popa

Sorina Miclăuș

Universali

Simina Străchinescu

Iuna Zadorojnai

Centri

Diana Ariton

Denisa Ionescu

Daiana Roman

Libero

Diana Vereș

Alexandra Ciucu

Staff tehnic

Antrenor principal: Guillermo Naranjo

Antrenor secund: Radu Began

Antrenor secund: Sotiris Gkotsis

Preparator fizic: Rareș Stoica

Statistician: Mircea Roșu

Kinetoterapeut: Alexandru Răducanu