4 February 2023
  • 4 February 2023
  • Home
  • Noutati
  • Naționala feminină U17 a României începe miercuri calificările balcanice pentru Campionatul European

Naționala feminină U17 a României începe miercuri calificările balcanice pentru Campionatul European

By on 17 January 2023 0 1423 Views

Naționala feminină Under 17 a României va juca, începând de miercuri până duminică, la Ankara, în Turcia, în preliminariile balcanice ale calificărilor Campionatului European.

Echipa noastră face parte din Grupa B, alături de naționalele Bulgariei, Kosovo și Moldova. Prima adversară a formației tricolore va fi Kosovo, meciul urmând să aibă loc miercuri, de la ora 21.00. În cea de-a doua etapă, joi, tot de la ora 21.00, România va întâlni Moldova. Vineri, de la ora 16.00, tricolorele vor juca împotriva Bulgariei.

Grupa A este altcătuită din formațiile Turciei, Greciei și Muntenegrului.

Primele două clasate din fiecare grupă se vor califica în semifinale, iar câștigătoarea turneului se va califica direct la turneul final al Campionatului European, care va avea loc în perioada 11-22 iulie, în orașele Vrnjacka Banja (Serbia) și Békéscsaba (Ungaria).

Formațiile clasate pe locurile 2-5 vor participa la al doilea tur de calificări, organizat în primăvară.

Programul turneului de calificare de la Ankara

Miercuri, 18 ianuarie

14.00 Bulgaria – Moldova

16.30 Turcia – Muntenegru

19.00 ROMÂNIA – Kosovo – în direct AICI

Joi, 19 ianuarie

14.00 Kosovo – Bulgaria

16.30 Muntenegru – Grecia

19.00 Moldova – ROMÂNIA – în direct AICI

Vineri, 20 ianuarie

14.00 ROMÂNIA – Bulgaria – în direct AICI

16.30 Grecia – Turcia

19.00 Moldova – Kosovo

Sâmbătă, 21 ianuarie

14.00 B1-A2

16.30 A1-B2

19.00 B3-B4

Duminică, 22 ianuarie

14.00 Meci pentru locul 5

16.30 Finala pentru locul 3

19.00 Finala

Toate meciurile vor fi transmise în direct pe Youtube, AICI.

Naționala feminină Under 17 a României în formulă extinsă, înainte de plecarea în Turcia

Lotul naționalei României U17 (f)

Coordonatori

2. Andreea Vanessa Grigore – Dinamo

3. Maria Alesia Știrbu – CSM București – căpitan

Extreme

5. Andrada Medeea Telisca – Bravol Brașov

7. Sara Irina Buricea – Dinamo

11. Carla Pârv – Bega Timișoara

15. Bianca Gabriela Cucu – CSS Buzău

Universal

4. Alexia Cristiana Ruci – CSM Constanța

14. Catrin Elena Ștefanov – CSM București

Centri

8. Ioana Alexandra Criclevit – Centru, CSM Bucuresti

9. Maya Iana Ferencik – Dinamo

10. Daria Maria Cocan – LPS Cluj

12. Daria Stefania Barbu – Dinamo

Libero

1. Eva Vizitiu – CNNT Craiova

6. Maria Irina Coman – Dinamo

Staff tehnic

Antrenor Principal: Adrian Radu

Antrenor secund: Adrian Negrei

Statistician: Mircea Gătej

Kinetoterapeut: Mihai Mincă