4 February 2023
  • 4 February 2023
  • Home
  • Noutati
  • Naționala feminină Under 17 a debutat cu victorie în calificările zonale ale Campionatului European (f)

Naționala feminină Under 17 a debutat cu victorie în calificările zonale ale Campionatului European (f)

By on 18 January 2023 0 588 Views

Naționala feminină Under 17 a României a debutat cu victorie în Grupa B a calificărilor zonale pentru Campionatul European.

România a învins cu scorul de 3-0 (25-17, 25-16, 25-22), după 79 de minute, pe Kosovo, într-o partidă în care selecționerul Adrian Radu a folosit toate jucătoarele din lot. Autoare a 10 puncte, Gabriela Cucu a fost cea mai bună marcatoare a echipei noastre.

România a câștigat primul meci al preliminariilor zonale ale Campionatului European (FOTO: BVA)

Au jucat pentru România: Cucu (10), Buricea (9), Ferncik (5), Pârv (5), Ruci (5), Știrbu (3), Criclevit (1), Stefanov (2), V. Grigore (1), Barbu (1), Telisca (-), Vizitiu (libero), Coman (libero). Antrenor: Adrian Radu.

Joi, de la ora 19.00, România va juca împotriva Moldovei, în cea de-a doua etapă a Grupei B.

Selecționerul Adrian Radu, alături de componentele naționalei Under 17 (FOTO: BVA)

Programul turneului de calificare de la Ankara

Miercuri, 18 ianuarie

Bulgaria – Moldova 3-0 (25-11, 25-13, 25-14)

Turcia – Muntenegru 3-0 (25-6, 25-10, 25-16)

ROMÂNIA – Kosovo 3-0 (25-17, 25-16, 25-22)

Joi, 19 ianuarie

14.00 Kosovo – Bulgaria

16.30 Muntenegru – Grecia

19.00 Moldova – ROMÂNIA – în direct AICI

Vineri, 20 ianuarie

14.00 ROMÂNIA – Bulgaria – în direct AICI

16.30 Grecia – Turcia

19.00 Moldova – Kosovo

Sâmbătă, 21 ianuarie

14.00 B1-A2

16.30 A1-B2

19.00 B3-B4

Duminică, 22 ianuarie

14.00 Meci pentru locul 5

16.30 Finala pentru locul 3

19.00 Finala

Toate meciurile vor fi transmise în direct pe Youtube, AICI.

Lotul naționalei României U17 (f)

Coordonatori

2. Andreea Vanessa Grigore – Dinamo

3. Maria Alesia Știrbu – CSM București – căpitan

Extreme

5. Andrada Medeea Telisca – Bravol Brașov

7. Sara Irina Buricea – Dinamo

11. Carla Pârv – Bega Timișoara

15. Bianca Gabriela Cucu – CSS Buzău

Universal

4. Alexia Cristiana Ruci – CSM Constanța

14. Catrin Elena Ștefanov – CSM București

Centri

8. Ioana Alexandra Criclevit – CSM Bucuresti

9. Maya Iana Ferencik – Dinamo

10. Daria Maria Cocan – LPS Cluj

12. Daria Stefania Barbu – Dinamo

Libero

1. Eva Vizitiu – CNNT Craiova

6. Maria Irina Coman – Dinamo

Staff tehnic

Antrenor Principal: Adrian Radu

Antrenor secund: Adrian Negrei

Statistician: Mircea Gătej

Kinetoterapeut: Mihai Mincă