4 February 2023
  • 4 February 2023
  • Home
  • Noutati
  • Naționala feminină Under 17 a României va juca pentru locul 3 la turneul de calificare la Campionatul European

Naționala feminină Under 17 a României va juca pentru locul 3 la turneul de calificare la Campionatul European

By on 21 January 2023 0 517 Views

Naționala feminină Under 17 României va juca pentru locul al treilea al turneului zonal de calificare la Campionatul European.

În semifinale, sâmbătă, România a fost învinsă cu scorul de 3-0 (25-15, 25-18, 25-20) de Turcia. În urma acestui rezultat, tricolorele vor juca duminică în meciul pentru locul 3 contra Greciei, care a fost învinsă cu scorul de 3-1 de Bulgaria.

Autoare a 10 puncte, Ruci a fost cea mai bună marcatoare a echipei noastre.

Au jucat pentru România: Ruci (10), Cucu (7), Buricea (5), Criclevit (2), Ferencik (2), Cocan (2), Ștefanov (2), Pârv (1), Barbu (1), Telișcă (2), Știrbu (1), V. Grigore (-), Vizitiu (libero), Coman (libero). Antrenor: Adrian Radu

Programul și rezultatele turneului de calificare de la Ankara

Miercuri, 18 ianuarie

Bulgaria – Moldova 3-0 (25-11, 25-13, 25-14)

Turcia – Muntenegru 3-0 (25-6, 25-10, 25-16)

ROMÂNIA – Kosovo 3-0 (25-17, 25-16, 25-22)

Joi, 19 ianuarie

Kosovo – Bulgaria 0-3 (19-25, 20-25, 14-25)

Muntenegru – Grecia 0-3 (13-25, 21-25, 4-25)

Moldova – ROMÂNIA 0-3 (18-25, 7-25, 12-25)

Vineri, 20 ianuarie

ROMÂNIA – Bulgaria 0-3 (12-25, 21-25, 16-25)

Grecia – Turcia 0-3 (17-25, 16-25, 15-25)

Moldova – Kosovo

Sâmbătă, 21 ianuarie

Bulgaria – Grecia 3-1 (19-25, 25-18, 25-23, 25-19)

Turcia – ROMÂNIA 3-0 (25-15, 25-18, 25-20)

Kosovo – Moldova 3-0 (25-13, 28-26, 25-19)

Duminică, 22 ianuarie

14.00 Kosovo – Muntenegru

16.30 Grecia – ROMÂNIA – în direct AICI

19.00 Bulgaria – Turcia

Toate meciurile vor fi transmise în direct pe Youtube, AICI.

Lotul naționalei României U17 (f)

Coordonatori

2. Andreea Vanessa Grigore – Dinamo

3. Maria Alesia Știrbu – CSM București – căpitan

Extreme

5. Andrada Medeea Telisca – Bravol Brașov

7. Sara Irina Buricea – Dinamo

11. Carla Pârv – Bega Timișoara

15. Bianca Gabriela Cucu – CSS Buzău

Universal

4. Alexia Cristiana Ruci – CSM Constanța

14. Catrin Elena Ștefanov – CSM București

Centri

8. Ioana Alexandra Criclevit – CSM Bucuresti

9. Maya Iana Ferencik – Dinamo

10. Daria Maria Cocan – LPS Cluj

12. Daria Stefania Barbu – Dinamo

Libero

1. Eva Vizitiu – CNNT Craiova

6. Maria Irina Coman – Dinamo

Staff tehnic

Antrenor Principal: Adrian Radu

Antrenor secund: Adrian Negrei

Statistician: Mircea Gătej

Kinetoterapeut: Mihai Mincă