4 February 2023
  • 4 February 2023
  • Home
  • Noutati
  • Naționala masculină U17, înfrângere dramatică în calificările zonale ale Campionatului European

Naționala masculină U17, înfrângere dramatică în calificările zonale ale Campionatului European

By on 20 January 2023 0 260 Views

Naționala masculină Under 17 a României a fost învinsă dramatic, cu scorul de 3-2, de Finlanda, în primul meci al preliminariilor zonale pentru Campionatul European.

În meciul disputat în Grupa A a competiției care se dispută la Sofia, România a condus cu 2-0 la seturi, dar a fost învinsă cu scorul de 3-2 (16-25, 23-25, 25-12, 25-16, 15-10) de Finlanda, la capătul unui meci care a durat 98 de minute.

Naționala masculină U17 a României la turneul de calificare la Campionatul European (FOTO: CEV)

Autor a 11 puncte, Ștefan Cătălin a fost cel mai bun marcator al echipei noastre, care vineri va juca, de la ora 20.00, contra Bulgariei. Meciul va fi în direct pe Youtube.

Naționala masculină U17 a României la turneul de calificare la Campionatul European (FOTO: CEV)

Au jucat pentru România: Șt. Cătălin (11), Verdeș (10), Alecu (9), Zamoșteanu (6), Petculescu (5), Verciuc (4), Filip (4), Păucescu (-), Stan (-), Crișan (libero), Grigore (libero). Nu au jucat: Oprea, Sovan, Cumpănașu. Antrenor: Răzvan Parpală.

Naționala masculină U17 a României la turneul de calificare la Campionatul European (FOTO: CEV)

Programul turneului de calificare de la Sofia

Miercuri, 18 ianuarie

Grecia – Serbia 1-3 (22-25, 24-26, 25-21, 19-25)

Anglia – Turcia 0-3 (21-25, 14-25, 7-25)

Bulgaria – Finlanda 3-0 (25-16, 25-18, 25-20)

Joi, 19 ianuarie

Serbia – Turcia 3-2 (25-23, 18-25, 25-19, 16-25, 15-8)

Grecia – Anglia 3-0 (25-12, 25-12, 25-11)

Finlanda – ROMÂNIA 3-2 (16-25, 23-25, 25-12, 25-16, 15-10)

Vineri, 20 ianuarie

15.00 Turcia – Grecia

17.30 Serbia – Anglia

20.00 ROMÂNIA – Bulgaria – în direct AICI

Sâmbătă, 21 ianuarie

15.00 A3 – B4

17.30 B1 – A2

20.00 A1 – B2

Duminică, 22 ianuarie

15.00 Meci pentru locul 5

17.30 Finala pentru locul 3

20.00 Finala

Toate meciurile vor fi transmise în direct pe Youtube, AICI

Lotul naționalei masculine U17

Coordonatori

Alexandru Petculescu – CNMV Ploiești

Alexandru Oprea – CTF Mihai I

Robert Păucescu – CSM București

Centri

David Gagyi Palffy Stan – CSS Avram Iancu Ștei

Sergiu Filip – CTF Mihai I

Vlad Alecu – CSM București

Extreme/ universali

Ioan Verciuc – CSS Suceava

Robert Zamosteanu – CSM București

Vlad Cumpănașu – CNMB Vâlcea

Partick Verdeș – CSS Zalău

Ioan Sovan – CSS Botoșani

Ștefan Cătălin – CTF Mihai I

Libero

Dragoș Crișan – CSS Zalău

Andrei Grigore – CSS Tulcea

Staff tehnic

Antrenor principal: Răzvan Parpală

Antrenor secund: Bogdan Nicolae

Kinetoterapeut: Claudiu Casagrande

Statistician: Diana Mihai