4 February 2023
  • 4 February 2023
  • Home
  • Noutati
  • Naționala masculină Under 17 a terminat pe locul 6 turneul zonal de calificare la Campionatul European

Naționala masculină Under 17 a terminat pe locul 6 turneul zonal de calificare la Campionatul European

By on 22 January 2023 0 245 Views

Naționala masculină Under 17 a României a încheiat pe locul 6 turneul zonal de calificare la Campionatul European.

În meciul pentru locul 5, România a fost învinsă cu scorul de 3-0 (25-9, 25-17, 25-14) de Turcia. La turneul final al Campionatului European s-a calificat Bulgaria, care a dispus în finală, cu scorul de 3-0, de Finlanda.

Pentru România urmează etapa a doua a calificărilor, care va avea loc în primăvară.

Au jucat pentru România: Alecu (4), Verciuc (4), Șt. Cătălin (3), Stan (3), Zamoșteanu (2), Cumpănașu (2), Verdeș (2), Filip (-), Oprea (-), Petculescu (-), Sovan (-), Păucescu (-), Grigore (libero). Nu au jucat: Crișan (libero). Antrenor: Răzvan Parpală.

Programul și rezultatele turneului de calificare de la Sofia

Miercuri, 18 ianuarie

Grecia – Serbia 1-3 (22-25, 24-26, 25-21, 19-25)

Anglia – Turcia 0-3 (21-25, 14-25, 7-25)

Bulgaria – Finlanda 3-0 (25-16, 25-18, 25-20)

Joi, 19 ianuarie

Serbia – Turcia 3-2 (25-23, 18-25, 25-19, 16-25, 15-8)

Grecia – Anglia 3-0 (25-12, 25-12, 25-11)

Finlanda – ROMÂNIA 3-2 (16-25, 23-25, 25-12, 25-16, 15-10)

Vineri, 20 ianuarie

Turcia – Grecia 1-3 (32-30, 22-25, 18-25, 23-25)

Serbia – Anglia 3-0 (25-23, 25-13, 25-12)

ROMÂNIA – Bulgaria 0-3 (15-25, 18-25, 17-25)

Sâmbătă, 21 ianuarie

ROMÂNIA – Anglia 3-0 (25-16, 25-13, 25-14)

Serbia – Finlanda 2-3 (21-25, 25-15, 25-19, 18-25, 11-15)

Bulgaria – Grecia 3-0 (25-15, 25-22, 25-18)

Duminică, 22 ianuarie

ROMÂNIA – Turcia 0-3 (9-25, 17-25, 14-25)

Serbia – Grecia 3-1(25-20, 17-25, 25-19, 25-17)

Bulgaria – Finlanda 3-0 (25-21, 25-14, 25-20)

Lotul naționalei masculine U17

Coordonatori

Alexandru Petculescu – CNMV Ploiești

Alexandru Oprea – CTF Mihai I

Robert Păucescu – CSM București

Centri

David Gagyi Palffy Stan – CSS Avram Iancu Ștei

Sergiu Filip – CTF Mihai I

Vlad Alecu – CSM București

Extreme/ universali

Ioan Verciuc – CSS Suceava

Robert Zamosteanu – CSM București

Vlad Cumpănașu – CNMB Vâlcea

Partick Verdeș – CSS Zalău

Ioan Sovan – CSS Botoșani

Ștefan Cătălin – CTF Mihai I

Libero

Dragoș Crișan – CSS Zalău

Andrei Grigore – CSS Tulcea

Staff tehnic

Antrenor principal: Răzvan Parpală

Antrenor secund: Bogdan Nicolae

Kinetoterapeut: Claudiu Casagrande

Statistician: Diana Mihai