4 February 2023
  • 4 February 2023
  • Home
  • Noutati
  • Naționala masculină Under 17 va juca de joi în turneul zonal de calificare la Campionatul European

Naționala masculină Under 17 va juca de joi în turneul zonal de calificare la Campionatul European

By on 17 January 2023 0 1229 Views

Naționala masculină Under 17 a României va juca, începând de joi până duminică, la Sofia, în Bulgaria, în preliminariile zonale ale calificărilor Campionatului European. În 2023, în această fază a calificărilor participă, pe lângă reprezentatele țărilor balcanice, și două formații din Asociația Zonală Nord-Europeană (NEVZA). E vorba de Anglia și Finlanda.

Naționala noastră face parte din Grupa A, alături de Bulgaria și de Finlanda. Prima adversară a tricolorilor va fi, joi, Finlanda, într-un meci care va începe la ora 20.00. Apoi, vineri, va veni meciul contra gazdelor, Bulgaria, tot de la ora 20.00. Din grupa B fac parte formațiile Turciei, Serbiei, Greciei și Angliei.

Primele două clasate din fiecare grupă se vor califica în semifinale, iar câștigătoarea turneului se va califica direct la turneul final al Campionatului European, care va avea loc în perioada 19-30 iulie în Podgorica (Muntenegru). Toate celelalte formații din Asociația Balcanică de Volei vor participa la al doilea tur de calificări, organizat în primăvară.

Naționala masculină Under 17 în efectiv lărgit

Programul turneului de calificare de la Sofia

Miercuri, 18 ianuarie

15.00 Grecia – Serbia

17.30 Anglia – Turcia

20.00 Bulgaria – Finlanda

Joi, 19 ianuarie

15.00 Serbia – Turcia

17.30 Grecia – Anglia

20.00 Finlanda – ROMÂNIA – în direct AICI

Vineri, 20 ianuarie

15.00 Turcia – Grecia

17.30 Serbia – Anglia

20.00 ROMÂNIA – Bulgaria – în direct AICI

Sâmbătă, 21 ianuarie

15.00 A3 – B4

17.30 B1 – A2

20.00 A1 – B2

Duminică, 22 ianuarie

15.00 Meci pentru locul 5

17.30 Finala pentru locul 3

20.00 Finala

Toate meciurile vor fi transmise în direct pe Youtube, AICI

Coordonatori

Alexandru Petculescu – CNMV Ploiești

Alexandru Oprea – CTF Mihai I

Robert Păucescu – CSM București

Centri

David Gagyi Palffy Stan – CSS Avram Iancu Ștei

Sergiu Filip – CTF Mihai I

Vlad Alecu – CSM București

Extreme/ universali

Ioan Verciuc – CSS Suceava

Robert Zamosteanu – CSM București

Vlad Cumpănașu – CNMB Vâlcea

Partick Verdeș – CSS Zalău

Ioan Sovan – CSS Botoșani

Ștefan Cătălin – CTF Mihai I

Libero

Dragoș Crișan – CSS Zalău

Andrei Grigore – CSS Tulcea

Staff tehnic

Antrenor principal: Răzvan Parpală

Antrenor secund: Bogdan Nicolae

Kinetoterapeu: Claudiu Casagrande

Statistician: Diana Mihai