30 September 2023
  • 30 September 2023
  • Home
  • Noutati
  • Rapid, victorie clară în Serbia, în primul tur al 32-imilor Cupei Challenge (f)

Rapid, victorie clară în Serbia, în primul tur al 32-imilor Cupei Challenge (f)

By on 23 November 2022 0 513 Views

Rapid a revenit cu o victorie în cupele europene la volei feminin!

Formația din Giulești a învins în deplasare, cu scorul de 3-0 (25-20, 25-16, 31-29), pe Tent Obrenovac, din Serbia, în prima manșă a 32-imilor Cupei Challenge. Jocul a fost controlat, în marea lui majoritate, de echipa noastră, care a avut ceva probleme doar în setul al treilea, când a și salvat 4 mingi de set.

Rapid, înaintea primului meci disputat în cupele europene după o lungă perioadă (FOTO: CEV)

Autoare a 21 de puncte, extrema cubaneză Ailama Cese Montalvo a fost cea mai bună marcatoare a partidei. Ea a fost urmată, din echipa noastră, de universalul Ioana Baciu, cu 16 puncte, și de centrul bulgar Nasya Dimitrova, cu 11 puncte.

Au jucat pentru Rapid: Cese Montalvo (21), Baciu (16), N. Dimitrova (11), Drîmboi (6), Cross (5), Dayeong Lee (-), Ariton (-), Pusic (libero). Nu au jucat: Jeremic, Artin, Trică, Postea, Albu (libero). Antrenor: Carlo Parisi.

Manșa retur va avea loc miercuri, 30 noiembrie, de la ora 17.00, în sala Rapid, din Capitală.