6 October 2022
  • 6 October 2022
  • Home
  • Noutati
  • România a fost învinsă în Croația, în preliminariile Campionatului European 2023 (f)

România a fost învinsă în Croația, în preliminariile Campionatului European 2023 (f)

By on 28 August 2022 0 362 Views

Naționala feminină de volei a României a fost învinsă în Croația în etapa a treia a preliminariilor Campionatului European 2023.

România a fost învinsă cu scorul de 3-1 (25-27, 25-21, 25-20, 25-17) în Croația, la Osijek și ocupă acum locul secund în grupă, cu două victorii.

Cu 17 puncte realizate, Georgiana Popa a fost cea mai bună marcatoare a echipei noastre. Ea a fost urmată de Adelina Budai-Ungureanu (14 puncte) și de Simina Străchinescu (13 puncte).

Sâmbătă, România va avea ocazia de a-și lua revanșa în fața Croației. Meciul va avea loc de la ora 17.00, la Piatra Neamț.

Calificări Campionatul European 2023 (f): Programul și rezultatele meciurilor din Grupa A

Sâmbătă, 20 august

ROMÂNIA – Israel 3-0 (25-16, 25-13, 25-10)

Duminică, 21 august

Croația – Insulele Feroe 3-0 (25-8, 25-10, 25-15)

Miercuri, 24 august

Insulele Feroe – ROMÂNIA 0-3 (18-25, 10-25, 11-25)

Israel – Croația 1-3 (28-26, 20-25, 29-31, 16-25)

Sâmbătă, 27 august

Israel – Insulele Feroe 3-0 (25-12, 25-15, 25-16)

Duminică, 28 august

Croația – ROMÂNIA 3-1 (25-27, 25-21, 25-20, 25-17)

Sâmbătă, 3 septembrie

17.00 ROMÂNIA – Croația – în direct la TVR 3

Duminică, 4 septembrie

19.00 Insulele Feroe – Israel

Miercuri, 7 septembrie

17.00 ROMÂNIA – Insulele Feroe – în direct la TVR 3

20.00 Croația – Israel

Duminică, 11 septembrie

19.00 Insulele Feroe – Croația

19.30 Israel – ROMÂNIA

Lotul naționalei României pentru preliminariile EuroVolley 2023 (f)

Coordonatoare

Marisa Radu

Diana Calotă

Ramona Postea

Extreme

Adelina Ungureanu

Rodica Buterez

Adriana Matei

Georgiana Popa

Sorina Miclăuș

Universali

Simina Străchinescu

Iuna Zadorojnai

Centri

Diana Ariton

Denisa Ionescu

Daiana Roman

Libero

Diana Vereș

Alexandra Ciucu

Staff tehnic

Antrenor principal: Guillermo Naranjo

Antrenor secund: Radu Began

Antrenor secund: Sotiris Gkotsis

Preparator fizic: Rareș Stoica

Statistician: Mircea Roșu

Kinetoterapeut: Alexandru Răducanu