6 October 2022
  • 6 October 2022
  • Home
  • Noutati
  • România, victorie clară în Insulele Feroe, în etapa a doua a preliminariilor Campionatului European

România, victorie clară în Insulele Feroe, în etapa a doua a preliminariilor Campionatului European

By on 24 August 2022 0 296 Views

Naționala feminină de volei a României a câștigat cu scorul de 3-0 meciul din etapa a doua a preliminariilor Campionatului European, disputat în Insulele Feroe.

România s-a impus, în exact 60 de minute, cu scorul de 3-0 (25-18, 25-10, 25-11), la capătul unui meci în care cea mai bună marcatoare a echipei noastre a fost Georgiana Popa, autoare a 13 puncte. Ea a fost urmată de Simina Străchinescu, autoare a 10 puncte și de Diana Ariton și de Adelina Ungureanu, ambele cu câte 8 puncte în cont.

Următorul meci al naționalei noastre va avea loc duminică, în Croația, contra echipei țării gazdă, care miercuri seară a avut un meci extrem de dificil în Israel! Croatele s-au impus cu scorul de 3-1 (26-28, 25-20, 31-29, 25-16) într-un meci în care gazdele (învinse categoric de România sâmbătă, la Piatra Neamț) au avut două mingi de set în actul al treilea!

Calificări Campionatul European 2023 (f): Programul meciurilor din Grupa A

Sâmbătă, 20 august

ROMÂNIA – Israel 3-0 (25-16, 25-13, 25-10)

Duminică, 21 august

Croația – Insulele Feroe 3-0 (25-8, 25-10, 25-15)

Miercuri, 24 august

Insulele Feroe – ROMÂNIA 0-3 (18-25, 10-25, 11-25)

Israel – Croația 1-3 (28-26, 20-25, 29-31, 16-25)

Sâmbătă, 27 august

19.30 Israel – Insulele Feroe

Duminică, 28 august

20.00 Croația – ROMÂNIA

Sâmbătă, 3 septembrie

17.00 ROMÂNIA – Croația – în direct la TVR 3

Duminică, 4 septembrie

19.00 Insulele Feroe – Israel

Miercuri, 7 septembrie

17.00 ROMÂNIA – Insulele Feroe – în direct la TVR 3

20.00 Croația – Israel

Duminică, 11 septembrie

19.00 Insulele Feroe – Croația

19.30 Israel – ROMÂNIA

Lotul naționalei României pentru preliminariile EuroVolley 2023 (f)

Coordonatoare

Marisa Radu

Diana Calotă

Ramona Postea

Extreme

Adelina Ungureanu

Rodica Buterez

Adriana Matei

Georgiana Popa

Sorina Miclăuș

Universali

Simina Străchinescu

Iuna Zadorojnai

Centri

Diana Ariton

Denisa Ionescu

Daiana Roman

Libero

Diana Vereș

Alexandra Ciucu

Staff tehnic

Antrenor principal: Guillermo Naranjo

Antrenor secund: Radu Began

Antrenor secund: Sotiris Gkotsis

Preparator fizic: Rareș Stoica

Statistician: Mircea Roșu

Kinetoterapeut: Alexandru Răducanu